EVA GELİNLİK
DÜĞÜN ÖNCESİ

Düğün öncesi yapılması gerekenler...

Vücut anatomisine göre, gelinlik modelimi nasıl tayin etmeliyim?
+
- Uzun boylulara etek boyları çok kısa olmadığı sürece her türlü model çok yakışır. Uzun boylu gelinler böylelikle tüm zarafetlerini gözler önüne sererler. Etek kısmında yaratacağınız hacim dökümlü kumaş seçimi ile dilediğiniz kadar boyunu uzun tutabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz,uzun boylul bayanlarda etek,geniş ve zengin tutulmalıdır .

- Kısa boylu gelinler kat kat ve kabarık etek modellerinden kaçınmalıdırlar. Uzun gelinlik fikirlerinden vazgeçilmelidir. Korsajlı dar modeller,tam size göre belinizi sararak bedeninize oturacaktır. Ve bizim size tavsiyelerimizden biriside topuklu ayakkabıdır. Topuklu ayakkabılar ile istenen görüntüye kavuşabilirsiniz.

- Kısa boyunlu gelinler saçlarınızın topuz şeklinde olması ve gelinliğinizin boynunuzu kapatmaması çok önemli bir detaydır.

- Uzun boyunlu bayanlar ise sırtı açıkta bırakarak omuzdan askılı modelleri tercih etmelidir.

- İnce belli iseniz eteğinizi kabartın arkası kısımları zenginleştirilerek uzayan bir model olmalı.

- Büyük göğüslü gelinlerimizin yaka kısmı açık olmalı, çok fazla göze çarpmadan gögüslerinizin güzelliğini vurgulamak istiyorsanız, ‘ V ‘ dekolteli yada degajeli bir yaka ile gelinliğinizin eteğini zengin tutarak dikkatleri etek kısmına çekebilirsiniz veya bel kısmı bol bir model seçerek,göğüslerinizin büyük görünmesine engel olablirsiniz .

- Hamile gelin adaylarımız için ise,tabi günümüz şartlarında hamile adayların gelinlik giymesi pek önemsenmiyor. Ama bu etrafınızdakilerin değil,sizin isteğinize bağlı olan bi durum. Hamileliginizi gizlemek için fazla çaba sarf etmenize gerek yok. Şifon tül gibi hafif ve dökümlü kumaşlara yönelerek bu durumdan kurtulabilirsiniz. Eğer topluysanız bedeni oturtulmuş etek geniş,omuzu açıkta bırakan ince askı ile tutturulan, korsajlı yarı uzunluktaki kollar sizi daha ince ve uzun gösterir.

GELİNLİK İMALATINDA KULLANILAN KUMAŞ TÜRLERİ
+
SATEN :
En çok tercih edilen gelinlik kumaşıdır. İpeksi dokusu sayesinde özellikle yaz gelinliklerinde sıkça kullanılır. İki tarafında parlak, güçlü ve sık dokulu bir kumaştır. Her türlü kesime uygun bu kumaş gelinliklerde sıkça kullanılır ve tüm model ve kesimlere uygundur.

TAFTA :
Nişanlıklarda ve gelinliklerde yapısı nedeniyle en çok tercih edilen kumaştır. Gelinliğin hem üst hem etek kısmında kullanılabilir. Hem pastel hemde parlak renklere sahip bir kumaştır. Daha çok kabarık gelinliklerde uygulandığı için kilolu hanımlara pek tavsiye edilmez.

TÜL ÜZERİNDE BRODE :
Vücut yapısı konusunda sorun yaratmayan bu kumaşı her mevsim gelinlikleri için uygundur. Gelinliğin kol, yaka ve göğüs bölümlerinde uygulanır. (Nakışlı Fransız Danteli) Tül üzerine işlenmiş motifli ince ağ yapılı bir kumaştır.

ORGANZA :
Şeffaf ve ince yapısı nedeniyle yaz gelinlikleri için ideal bir kumaştır. Klasik ve sıra dışı gelinlik modellerinde rahatlıkla kullanılabilir. Gelinliğin bütün bölgelerinde kullanılma alternatifine sahip bir kumaştır.

KREP :
Özellikle kış gelinliklerinde kullanılır. İki tarafıda yün ipliğiyle dokulu, mat renkli yumuşak bir kumaştır. Kumaşın kalınlığını düşünürsek vücudu kalın gösterebilir.

ŞANTUK :
Seyrek yapıda ipek dokulu, parlak bir kumaştır. Gelinliğin hem üst hem de etek kısımlarında ipeksi yapısı nedeniyle her türlü gelinlik modeline uygulanabilir.

ŞİFON :
Şeffaf ve ince yapısıyla abiyelerde olduğu kadar yaz gelinliklerinde kullanılmaktadır. Uçuşan bu romantik kumaş her tip gelinliğe uygulanabilir.

KORDONE DANTEL :
Asil kumaş yapısı ve ipeksi dokusundan dolayı Gelinliğin genelinde kullanılabilen bu nazik kumaş özellikle yaz mevsimi için tercih edilir. İpek katkılı, Fransız dantelinden biraz daha sık dokulu bir kumaştır. Gelinliğin kol, göğüs, etek ve duvak bölümünde kullanılır.

FAY :
Kaygan ve çapraz dokulu bir kumaştır. Gelinliklerin ön yüzünde kullanılan bu kumaş,Özellikle kurdale için kullanılır. Yollu dokulu bir kumaştır. Düz kesimli gelinliklerin ön yüzlerinde veya astar kısmında da tercih edilen bir kumaştır.

FRANSIZ DANTELİ :
Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir. Her mevsimde kullanılabilecek bu kumaş fiyatının pahalı olması nedeniyle genelde duvakta tercih edilir. Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. genellikle çiçek motifleri kullanılmış, ağ dokulu asil görünümlü bir kumaştır.

PUANLI TÜL : Genellikle katlı gelinlik ve duvaklarda kullanılan bir kumaştır. Gelinliğin yanı sıra en çok duvaklarda rastladığımız bu tül vücut yapınıza uygun her gelinlik modelinde uygulanabilir. GÜPÜR :
Her mevsimde kullanılan, Oymalı motifli bir kumaştır. Son bahar ve kış aylarında evlenecek gelinlerin tercih ettiği bir kumaş türüdür. (Kordone dantel) Gelinliklerin özellikle yaka, kol ve göğüs bölümlerinde kullanılabilir. Venüs danteli de denir.

ZİBERLİN:
Dokulu ipeksi bir kumaştır. Fayın daha incesi ve ipek olanıdır.

JAKAR:
Gelinliğin yüz bölümü ve astar kısmında kullanılır.Alacalı ve karışık dokulu bir kumaştır yaz kış kullanılır.

DUPONT SATEN:
Kumaşın İpeksi dokusu tene serinlik veren elektriği önleyici ve özellikle lekelerin yıkandığında çıkabilme özelliği olan güzel bir kumaştır.

ABİYE MODELLERİ
MODELLER İÇİN TIKLAYINIZ
SIKCA SORULAN
SORULAR
BİZE ULAŞIN
HARİTA VE İLETİŞİM