EVA GELİNLİK
SAĞLIK

Sağlık yapılması gerekenler...

MAMOGRAFİ NEDİR ?
+
Mamografi, düşük dozda çekilen bir meme röntgen filmidir. Memede, muayene ile saptanamayacak kadar küçük anormalliklerin tespit edilmesi amacı ile çekilir. Mamografinin gerçek değeri budur. Çünkü, bu sayede, hastalık muayene ile tespit edilebilecek safhadan önce saptanır. Bu nedenle kesin hayat kurtarıcıdır. Kırk yaşını geçen kadınlar her yıl veya iki yılda bir mamografi çektirmeli ve her yıl uzman bir hekime meme muayenesi olmalıdır. Elli yaşını geçen kadınlar ise her yıl mamografi çektirmeli ve hekime muayene olmalıdır. Erken teşhis,hayat kurtarır.

Mamografi Çektirmeye Giderken Nelere Dikkat Etmeli ?

Mamografi çekilirken belden yukarısı çıplaktır olmalıdır. Bu nedenle çekime gelirken iki parça elbise giyilmesi önerilir. Bu sayede çekim sırasında belden üstü kolaylıkla çıkartılabilir. Filmi etkileyebileceğinden, koltuk altlarına deodorant, talk pudrası, losyon gibi şeyler sürülmemelidir.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir ?

Son yıllarda meme kanseri tedavisinde oldukça önemli gelişmeler olmuştur. Hastalık ne kadar erken safhada saptanırsa tedavi olanağı ve seçeneği o kadar fazla olmaktadır. Son yıllardaki gelişmelerde bir çok tedavi olanakları ortaya çıkmıştır. Bu olanaklar, önemli ölçüde, hastalığın saptandığı safhaya göre değişmektedir.

Meme kanseri tedavisi, günümüzde, uzmanlardan oluşan ekiplerce yapılmaktadır. Böyle bir ekip içinde cerrah, radyasyon onkoloğu, radyolog, plastik cerrah, onkolog, patolog, psikolog, fizyoterapist gibi, tıbbın değişik dallarından bir araya gelmiş ve özellikle çalışma alanları meme kanseri üzerinde yoğunlaşmış hekimler bulunur.
ABİYE MODELLERİ
MODELLER İÇİN TIKLAYINIZ
SIKCA SORULAN
SORULAR
BİZE ULAŞIN
HARİTA VE İLETİŞİM